Dünyanın ve Türkiyenin En İyi Sanat Galerileri

Sanat galerileri, çoğu sanat severin uğrak gittiği yerlerden. Günümüzde gitgide sayısı artan ve her şehirde bulabildiğimiz sanat galerileri, sunduğu sanatsal imkanlarla çoğu sanatseverin damağında tad bırakmaya devam ediyor. Dünyanın neredeyse her yerinde, size inanılmaz sanatsal objeler sunarak sanat anlayışınızı bir üste çıkartmaya da söz veriyorlar.

Dünyanın bir çok yerinde sanat galerilerin mevcut olduğunu belirttik. Peki sanatsal açıdan bize en büyük zevki sunan yani dünyanın en iyileri hangisi? Dünyanın en iyi sanat galerileri dediğimizde benim için başta tartışmasız Louvre müzesi – Paris geliyor. Hepimiz için Paris bir aşk şehridir ve gerçekten de gidip gördüğünüzde anlarsınız ki her sokağı bir sanattır. Bu güzel şehrin içinde mükemmel bir müze ve sanat galerisi size beklemekte, bir ortaçağ kalesi olan ve müze haline getirilmeden önce yani 200 yıl önce kralların konut olarak kullandığı yapı, şu anda en iyi müzelerden ve dünyanın en iyi sanat galerilerinden biri. Ortaçağ’dan ve 19. Yüzyıldan bir çok sanat eseri bulunan müze, ayrıca dev bir sanat galerisi. Louvre müzesinin en önemli kısımlarını 1 veya 2 günde gezebilirsiniz. Louvre müzesine gitmek için Salı günü dışında bir gün seçmeniz gerekiyor.

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın en iyi sanat galerisinden bir diğeri ise dünyanın diğer bir ucunda Amerika’da yer alıyor. Içinde toplamda 19 müze ve galeriden oluşan Smithsonian Enstitüsü, Washington’da yer alıyor. Amerika bildiğiniz gibi, dünyanın en geniş coğrafi bölgelerine sahip bir ülke, Amerika’nın tarihi, kültürü, sanatı ve bilimine yani Amerika’ya dair ne varsa fikir edebileceğiniz, bilgi sahibi olacağınız ve sanatseverlerin ilgisini çeken, başarılı sanat galerilerinden biri. Bu  sanat galerisinde toplamda 137 milyon nesnenin tamamını görmek için günlere ihtiyacınız olacaktır.

Türkiyedeki Sanat Galerileri

Dünyadan bahsettik, Türkiye’ye gelecek olursak eğer Türkiye’de de çok fazla sanat galerisine ulaşmanız mümkün. Türkiye’deki sanat galerilerinden ilki, Galeri Nev. 1984 yılında Ankara’da kurulan Galeri Nev, 1987 yılında da İstanbul’da da kapılarını açtı. Iki kentte de o yıldan beri, 300’ün üzerinde sergi düzenleyen Galeri Nev, uluslararası sanat fuarlarında da Türkiye’yi temsil etti.

Türkiye’deki sanat galerilerinden çok örnek vermemiz mümkün, bunlardan başarılı olanlardan bir diğeri ise Borusan Sanat Galerisi. 1997 yılından bu yana, Borusan Kültür Merkezi’nin giriş katında siz sanatseverleri bekliyor. Küçük bir galeri olmasına ragmen, uluslararası sanatçı ve küratörlerle çalışan sanat galerisi, her yaz genç sanatçılarla da sergiler düzenleyerek, İstanbul’lu sanat severlerin kalbinde ayrı bir yerde.

* Sohbet sitemize giriş yapmak ücretsiz, cinsel sohbet, anlık sohbetler yapabilirsiniz.

Son Yorumlar

Cinsel sohbet

cinsel sohbet

uzmanwin.com cinsel sohbet sohbet omegla sohbet soh.bet cinsel sohbet